Toruń i Getynga żegnają Mrożka

Laureat Nagrody Literackiej Torunia i Getyngi z 2006 roku nie żyje. Sławomir Mrożek zmarł w wieku 83 lat.

Sławomir Mrożek, wybitny dramaturg, prozaik, autor scenariuszy filmowych i rysownik zmarł 15 sierpnia w Nicei. Był laureatem Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, którą w 2006 roku otrzymał wraz z niemieckim dramaturgiem Tankredem Dorstem.

Toruń i Getynga wspólnie żegnają dramaturga:

Z ogromnym żalem żegnamy

SŁAWOMIRA MROŻKA

pisarza światowej sławy,

laureata Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego

Zaszczycił swoją sympatią Toruń i Getyngę, wspierając polsko-niemieckie pojednanie. Nagrodę im. Lindego otrzymał wraz z Tankredem Dorstem w 2006 r. Nasze miasta złożyły Mu wówczas hołd jako mistrzowi słowa i jednemu z najwybitniejszych współczesnych pisarzy polskich. I taki pozostanie dla nas na zawsze.

Niech spoczywa w pokoju!

Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
Nadburmistrz Getyngi Wolfgang Meyer
Kapituła Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego

Sławomir Mrożek w Toruniu był tylko jeden raz - 30 listopada 2006 roku przyjechał na Toruński Festiwal Książki. Zwiedził starówkę, spotkał się z dziennikarzami w Dworze Artusa, a z czytelnikami w „Baju Pomorskim”. W restauracji „Vinci”, gdzie zaprosił go na obiad prezydent Torunia Michał Zaleski, rozpływał się po włosku w rozmowie z szefem kuchni o zaletach podawanych makaronów i win. Ale - jak przystało na specjalistę od groteski - wstąpił też z wizytą do baru „Miś”, gdzie wzorem innych satyryków podpisał się na ścianie i zrobił sobie zdjęcie z paniami kucharkami.

Miło wspominał ten pobyt: - Byłem zaskoczony tym miastem. Zdumiała mnie jego średniowieczna uroda, jego współczesna organizacja, a nade wszystko czystość w porównaniu z niezbyt wielką czystością innych stron Polski, na przykład czegoś, co w okresie zaborów nazywało się Galicją. Odtąd zachęcam każdego, żeby pojechał do Torunia, i sam mam nadzieję zobaczyć to miasto ponownie – pisał w 2006 roku do ówczesnego Wydziału Informacji, Promocji i Turystyki urzędu miasta.

Sławomir Mrożek (ur. 29 czerwca 1930 r.) był jednym z najczęściej grywanych w kraju i za granicą polskich dramaturgów, był też znakomitym prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych i rysownikiem. Właśnie od satyrycznych rysunków rozpoczął w 1950 r. swoją karierę. To one oraz świetne, groteskowe opowiadania sprawiły, że stał się autorem niezwykle popularnym. W swojej twórczości zawsze obnażał absurdy rzeczywistości oraz wyśmiewał stereotypy funkcjonujące w świadomości Polaków. Przysłowiowe stało się powiedzenie "jak z Mrożka", które miało określać szczególnie bezsensowną sytuację. Do jego najpopularniejszych tomów opowiadań zaliczyć należy "Półpancerze praktyczne", "Słonia" i "Wesele w Atomicach". Światową sławę przyniosły mu dramaty, przede wszystkim "Tango", obrazujące relacje rodzinne stanowiące miniaturę relacji społecznych – chorych i znamionujących rozpad. Kolejne znakomite dramaty to "Indyk", "Emigranci", "Krawiec". W latach 1963-96 Mrożek przebywał na emigracji w Paryżu, USA, Niemczech i Meksyku.